sobota, 16 maja 2009
Wywiad z M. Białobrzeską

Monika Białobrzeska - finalistka konkursu Miss Polonia 1986.

Wywiad przeprowadzony przeze mnie dla Globmissw styczniu 2009 roku. Obecnie

W 1986 roku niespełna 20-sto letnia Monika Białobrzeska uczy się w Liceum Ogólnokształcącym. Jak większość dziewczyn w jej wieku interesuje się muzyką i modą. Bardzo kocha zwierzęta i marzy o dużym domu, w którym mogłaby zorganizować schronisko dla zwierząt.

I wtedy decyduje się na start w wyborach Miss Polonia. Dlaczego?

"To był zdecydowanie przypadek. Nigdy nie myślałam o sobie jako o kimś, kto ma jakiekolwiek szanse w takim konkursie. Moja przyjaciółka ze szkoły podstawowej wysłała swoje zdjęcie do Biura Miss Polonia i zakwalifikowała się na  wstępne eliminacje. Ponieważ bardzo się bała i wstydziła sama tam wystąpić, więc poprosiła mnie o jakąkolwiek moją  fotografię, którą następnie zawiozła osobiście do biura "Expressu Wieczornego". I okazało się, że również zostałam zakwalifikowana do następnego etapu. Udałam się na eliminacje jako "osoba towarzysząca" mojej przyjaciółki. Nie miałam żadnych planów ani ambicji związanych z tym konkursem. Wręcz byłam pewna, że na tym szczeblu zakończę przygodę z wyborami Miss Polonia.

Okazało się, że moja przyjaciółka, choć była śliczną dziewczyną, nie zakwalifikowała się dalej. Zapewne dlatego, że była zbyt niskiego wzrostu w stosunku do wymagań tego konkursu. Ja natomiast przeszłam do następnego etapu, co było dla mnie wielką niespodzianką i ogromną radością dla moich rodziców, brata i przyjaciół."

Monika pokonuje kolejne szczeble konkursu - eliminacje wojewódzkie, ogólnopolskie, wreszcie zostaje jedną z 20-stu finalistek Miss Polonia 1986 i wraz z pozostałymi finalistkami bierze udział w zgrupowaniach przedfinałowych. Dziewczyny poznają się bliżej, mają okazję się zaprzyjaźnić. No właśnie... Jaka jest prawda na temat zawieranych w trakcie takich zgrupowań przyjaźni?

"Podczas zgrupowań nawiązywały się przyjaźnie i znajomości, ale nie trwały one zbyt długo. Każda z nas mieszkała w innym mieście i po prostu trudno było je pielęgnować. Najbliższy kontakt miałam z: Renatą Fatlą (mieszkałam z nią w jednym pokoju podczas jednego ze zgrupowań), Małgorzatą Szalachą, Dorotą Umańską, Małgorzatą Szczygielską (od której do dziś mam na pamiątkę koraliki)."

Mimo wzajemnej sympatii dziewczyny są jednak przede wszystkim rywalkami. Każda startując w konkursie ma inną motywację. A na co liczyła Monika?

"Tak naprawdę na nic nie liczyłam, ale ten konkurs pozwolił mi spojrzeć na siebie z innej perspektywy, dodał mi pewności siebie, obycia ze sceną, przełamałam wiele moich barier np. tremę przy wystąpieniach publicznych. Być może nawet pozbyłam się paru kompleksów."

Ostatecznie liczy się jednak tylko to, która wygra. W 1986 r. koronę Miss Polonia założyła Renata Fatla z Bielska-Białej. Werdykt jury musi budzić emocje wśród wszystkich finalistek, i przed jego ogłoszeniem, i po nim. A jak przyjęła wynik  Monika?

"Werdykt jury był dla mnie wielką niewiadomą. Nie odczułam, aby którąś z finalistek faworyzowano bardziej od innych. Nie miałam swojej faworytki, było kilka dziewczyn, które typowałam do ścisłego finału. Renata Fatla była jedną z nich. Trudno mi ocenić, czy był to werdykt sprawiedliwy, chyba tak, bo naprawdę nie jest to łatwe wybrać tą jedną jedyną wśród tylu ładnych dziewczyn."

W następnych latach odbywały się kolejne edycje konkursu. Czy wzbudzały zainteresowanie Moniki?

"Po moim udziale w konkursie Miss Polonia z ciekawości przez kilka kolejnych lat śledziłam jego losy. Byłam zainteresowana, jaki typ urody wygra w następnych edycjach i czy moje prognozy się sprawdzą. Jednak z czasem zainteresowanie wygasło."

Minęło ponad 20 lat. Konkurs Miss Polonia się zmienił i zmieniła się Monika Białobrzeska. Dziś nazywa się Monika Leszczyńska. A jak wygląda jej obecne życie?

"Dzisiaj jestem dojrzałą kobietą, mam wspaniałą 16-sto letnią córkę, męża i niestety tylko jednego psa. Mieszkam w Hiszpanii w domku z ogródkiem i zajmuję się pielęgnacją moich kwiatów. Nie pracuję zawodowo, gdyż od 4 lat jestem na rencie. W wolnym czasie ćwiczę jogę, spaceruję z moim psem i spotykam się z przyjaciółmi, ponieważ mam teraz dużo czasu i mogę sobie na to wszystko pozwolić. Nadal myślę o założeniu schroniska dla zwierząt."

A konkurs Miss Polonia? Czy coś po nim zostało?

"Z tamtych czasów mam trochę zdjęć zrobionych przez mojego tatę oraz przez fotoreportera Jerzego Patana, który robił mi sesje w plenerze. Super wspomnienia, wielka przygoda, nowe doświadczenia, znajomości, które dzięki portalowi "Nasza klasa" udało się odnowić".

Jako pamiątki pozostały mi buty, sukienka, kostium kąpielowy i biżuteria, w których występowałyśmy w Operze Leśnej oraz drobiazgi od sponsorów i organizatorów typu: długopis, znaczek z logotypem Miss Polonia 86. Spośród finalistek w chwili obecnej mam kontakt z Katarzyną Chrząszcz, z którą koresponduję przez Internet."

Monika ma 16-sto letnią córkę. A gdyby chciała pójść w ślady mamy i wystartować w konkursie Miss Polonia to...

"Gdyby moja córka chciała wystartować w takim konkursie, ani zdecydowanie nie odradzałabym jej tego, ani zbytnio nie namawiała. Pozwoliłabym jej podjąć własną decyzję. Opowiedziałabym o moich doświadczeniach. Nie jestem pewna, czy w obecnych czasach jej doświadczenia byłyby kompatybilne z moimi, ale zdecydowanie pozwoliłabym jej podjąć to wyzwanie. Poradziłabym jej by była sobą i nie udawała nikogo innego. Z moich doświadczeń, które pamiętam sprzed lat, to nie radziłabym jej korzystać z usług fryzjera, który czesze przed występami !!!!! (o zgrozo co on z nas zrobił !!! fryzura typu : jazda ma motorze bez kasku !!! typu hełm) ."

Podsumowując. To jak to jest ? Czy konkursy piękności w ogóle są potrzebne? Czy warto je organizować i startować w nich?

"Konkursy piękności były i będą, gdyż wciąż jest duże zainteresowanie nimi. Oczywistym plusem takiej zabawy jest danie szansy młodym dziewczynom, które podobnie jak ja, startują na zasadzie przypadku, które pewnie, jak ja, nie zdecydowałyby się na udział w profesjonalnym castingu na modelki itp., na pokazanie się, zaistnienie w świecie mody, zrobienie kariery, ale też promocję kraju, z którego pochodzą i reprezentację na arenie międzynarodowej. Moim zdaniem wadą jest komercjalizacja tego typu imprez, czego przykładem jest wieloletnie przygotowywanie dziewczynek do roli Miss. Nieudany start może wtedy spowodować głęboką frustrację i załamanie wiary w siebie. Minusem może być też sytuacja, jeśli w takich wyborach istnieje zdecydowana faworytka i z góry wiadomo, kto wygra. Kolejną wadą może być fakt, iż w chwili obecnej istnieje dużo konkursów: "Miss Polonia", "Miss Polski", "Miss Lata z Radiem", "Miss Lata", "Miss Nastolatek", Miss czegoś tam. Te konkursy tracą na popularności, gdyż jest ich zbyt dużo, więc nie wzbudzają już takiego zainteresowania, jak kiedyś."

A zatem, jak wszystko, również wybory królowej piękności mają plusy i minusy. A co przeważa? Na to pytanie każda potencjalna kandydatka na Miss musi już odpowiedzieć sobie sama.

21:42, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1986
Link Dodaj komentarz »
Miss Polonia 1957

Finał Miss Polonia '57

Organizatorzy: Express Wieczorny" i "Dziennik Bałtycki"

Data i miejsce: 4 sierpnia 1957 r.; hala sportowa Stoczni Gdańskiej

Prowadzenie: J. Sender

Gwiazda wieczoru: H. Spychała

Jury: M. Samozwaniec, J. Jarzynówna, E. Duńska-Krzesińska, W. Mroczkowski, K. Krukowski, L. Veroczy, Kobyliński, W. Jackiewicz, T. Ortym, J. Brzechwa

Laureatki:

Miss Polonia - Alicja Bobrowska

Vice Miss Polonia - Barbara Król i Teresa Kłoszewska

Konkursy międzynarodowe: 

  • Alicja Bobrowska - Miss Universe '58 (Kalifornia) - 5 miejsce

***

Z inicjatywy "Expressu Wieczornego" oraz "Dziennika Bałtyckiego" reaktywowano konkurs Miss Polonia po 25-cio letniej przerwie w 1957 r. W koncercie finałowym, który odbył się  4 sierpnia w hali sportowej Stoczni Gdańskiej, wystąpiło 25 panien. Werdykt nie wzbudził żadnych kontrowersji, a jury było jednomyślne. Tytuły Vicemiss Polonia przypadły w udziale  studentce SGPiS Teresie Kłoszewskiej z Warszawy (II) oraz uczennicy Liceum Sztuk Plastycznych Barbarze Król z Wrocławia  (I). MISS POLONIA '57 została 21-letnia blondynka, gdańszczanka, studentka Wydziału Lalkarskiego krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej ALICJA BOBROWSKA, która obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Więcej

Zobacz

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki konkursu Miss Universe 1958

1  Kolumbia  Luz Marina Zuluaga Zuluaga
2  Brazylia  Adalgisa Colombo
3  Hawaje  Geri Hoo
4  USA  Eurlyne Howell
5  Polska  Alicja Bobrowska

20:01, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1957
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 maja 2009
Miss Polonia 1930

Finał Miss Polonia '30

Organizatorzy: Express Poranny, Kuryer Czerwony, Światowid

Data: 28 stycznia 1930 r.

Jury: Z. Nałkowska (przewodnicząca), J. Osterwa, A. Szylman, W. Grubiński, H. Kuna, E. Witting, T. Pruszkowski, S. Szreniawa-Rzecki, W. Skoczylas

Laureatki:

Miss Polonia - Zofia Batycka

Vice Miss Polonia - Sława Malczewska i Larysa Winkowska

Konkursy międzynarodowe:

  • Zofia Batycka - Miss Europe '30 (Paryż)

***

Po wielkim sukcesie pierwszego konkursu Miss Polonia, w następnym roku zgłoszeń było jeszcze więcej. Do finału zakwalifikowano aż 70 panien, w tym 43 warszawianki, wśród nich przedstawicielki rodów szlacheckich - hrabianki i baronównę. Jednak i tym razem werdykt jury pokazał, że w konkursie Miss Polonia o sukcesie nie decyduje błękitna krew.

28 stycznia 1930 roku w Hotelu Polonia w Warszawie tytuł MISS POLONIA '30 zdobyła dwudziestotrzyletnia ZOFIA BATYCKA, brunetka ze Lwowa. Ukończyła gimnazjum im. Adama Mickiewicza, była studentką Szkoły Głównej Handlowej, znała biegle pięć języków. Była ona początkującą, ale już znaną aktorką, która wystąpiła m. in. w filmie "Szlakiem hańby". Tytułami Vicemiss Polonia podzieliły się Sława Malczewska z Warszawy, studentka wydziału humanistycznego i urzędniczka oraz Larysa Winkowska z Poznania.

Miss Polonia '30 zmarła w Los Angeles w 1989 roku.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W latach 30-tych ubiegłego stulecia odbyły się zatem dwie oficjalne edycje konkursu Miss Polonia.  W latach 40-tych oficjalnie najpiękniejszej Polki nie wybierano. 

Więcej

Zobacz

21:03, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1930
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 maja 2009
Intro

Witam!

Przez wiele lat marzyłam, żeby zostać zawodową dziennikarką. Niestety nigdy nie zrealizowałam tego marzenia : ( Wykonuję zupełnie inny zawód.

W 1985 roku, jako ośmioletnia dziewczynka, obejrzałam po raz pierwszy w telewizji finał konkursu Miss Polonia. Od tamtej chwili polskie i światowe wybory Miss stały się moją wielką pasją...

Przez wiele lat marzyłam, że jako zawodowa dziennikarka zostanę redaktor naczelną czasopisma poświęconego konkursom piękności w Polsce i w ten sposób połączę pasję i pracę. Tak się nie stało :(

Jednak moje marzenia od kilku lat częściowo się spełniają dzięki trzem zaprzyjaźnionym witrynom: www.misspolonia.com.pl , www.globmiss.blogspot.com oraz www.zarchiwummiss.eu

Dla Globmiss pisałam niegdyś cykliczne felietony, dla strony oficjalnej konkursu Miss Polonia opracowałam historię tego konkursu. Kilka miesięcy temu, od wszystkich trzech portali, otrzymałam propozycję przeprowadzania wywiadów głównie z "misskami", ale także z ludźmi z tzw. branży, w różny sposób związanymi z miss-biznesem w Polsce.

Na tym blogu postanowiłam zebrać w jednym miejscu mój dotychczasowy dorobek dziennikarski. Będę sukcesywnie publikować opracowaną przez siebie historię konkursu Miss Polonia oraz przeprowadzone przeze mnie wywiady. Impulsem do powstania tego bloga stały się dwa jubileusze, które świętowaliśmy w 2009 roku - 80-cio lecie konkursu Miss Polonia oraz 20-sta edycja konkursu Miss Polski.

Bloga adresuję do wszystkich osób zawodowo lub hobbystycznie zainteresowanych tą tematyką.

Zapraszam do lektury!

22:42, katarzyna.zebrowska , Misstory
Link Komentarze (4) »
Miss Polonia 1929

Finał Miss Polonia '29

Organizatorzy: redakcje: magazynu ilustrowanego "Światowid" oraz gazet: "Express Poranny" i "Kuryer Czerwony".

Data i miejsce: 27 stycznia 1929 r.; Hotel Polonia w Warszawie

Jury: K. Frycz, T. Pruszkowski, T. Boy-Żeleński (autor nazwy konkursu), H. Kuna, E. Wittig, Z. Kleszczyński, A. Zagórski, Z. Nałkowska

Laureatki:

Miss Polonia - Władysława Kostakówna

Vice Miss Polonia - Alina hr. Rzyszczewska oraz Hanna Daszyńska

Konkursy międzynarodowe:

  • Władysława Kostakówna - Miss Europe '29 (Paryż) - I Vicemiss Europe '29

***

Konkurs Miss Polonia należy do najstarszych tego typu imprez na świecie.

Autorem nazwy konkursu: "Miss Polonia" jest literat Tadeusz Boy-Żeleński.

W latach 20-tych ubiegłego stulecia odbyła się tylko jedna edycja konkursu Miss Polonia. 

Pierwsze "oficjalne" wybory najpiękniejszej Polki odbyły się 27 stycznia 1929 r. Organizatorami imprezy były redakcje trzech gazet: "Światowida", "Expressu Porannego" i "Kuryera Czerwonego". Nagrodą dla zwyciężczyni był udział w wyborach Miss Europe w Paryżu. Zgłosiło się aż 90 kandydatek. Gremium jurorskie za najpiękniejszą - MISS POLONIA '29 - uznało WŁADYSŁAWĘ KOSTAKÓWNĘ z Warszawy. Urzędniczka stołecznej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej pokonała m. in. dwie Vicemiss - Alinę hr. Rzyszczewską z Warszawy oraz córkę ówczesnego Marszałka Sejmu, studentkę nauk ekonomicznych i społecznych Hannę Daszyńską z Krakowa, a jej zdjęcie na konkurs wysłali koledzy z pracy.

Więcej

Zobacz

22:02, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1929
Link Dodaj komentarz »