piątek, 22 maja 2009
Miss Polonia 1986

Finał Miss Polonia '86

Organizator: "Express Wieczorny", Biuro Miss Polonia przy Stowarzyszeniu Przyjaciół "Expressu Wieczornego", Telewizja Polska

Data i miejsce: 2 sierpnia 1986 r.; Opera Leśna w Sopocie

Reżyseria: W. Gawroński

Scenariusz: J. Chmielewski

Scenografia: B. Modrzejewski

Choreografia: B. Bittner i J. Dąbrowski

Prowadzenie: J. Świerczyński i T. Sznuk

Gwiazdy wieczoru: T. Drozda, Grupa VOX, H. Vermeulen, Alex Band

Jury: J. Wandycz (przewodniczący), Z. Nasierowska, H. Frąckowiak, E. Krakowska, A. Pągowski

Laureatki:

Miss Polonia - Renata Fatla

Vice Miss Polonia - Urszula Cywińska i Maria Wadecka

Konkursy międzynarodowe:

 • Renata Fatla - Miss International '86 (Japonia)
 • Renata Fatla - Miss World '86 (Londyn)

***

W 1986 r. Biuro Miss Polonia uniezależniło się od Warszawskiego Wydawnictwa Prasowego stając się samodzielną instytucją, odpowiedzialną tylko za organizację konkursu Miss Polonia.

Finał konkursu przeniesiono z Sali Kongresowej na deski Opery Leśnej w Sopocie. Gościem honorowym była Miss Świata '85 Holmfridur Karlsdottir z Islandii, a główną nagrodą dla zwyciężczyni samochód Daihatsu Charade Diesel. 2 sierpnia spośród 20 kandydatek wybrano II Vicemiss, którą została studentka IV roku SGPiS na wydziale finansów i statystyki Maria Wadecka z Warszawy oraz I Vicemiss - licealistkę Urszulę Cywińską z Lublina. Tytuł MISS POLONIA '86 wywalczyła mierząca 178 cm wzrostu, 19-letnia  uczennica maturalnej klasy Liceum Sztuk Plastycznych z Bielska-Białej, RENATA FATLA.

Obecnie Renata Fatla mieszka w Mediolanie.

Więcej

Czytaj także

Zobacz

20:01, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1986
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 maja 2009
Wywiad z I. Mikoś

Izabela Mikoś - finalistka konkursu Miss Polonia 1991.

Wywiad przeprowadzony przeze mnie dla Globmiss w lutym 2009 roku.

W 1970 r., w "uroczym mieście, o niesamowitej atmosferze, z dużym "bagażem" historycznym", w Gdańsku, przychodzi na świat Izabela Mikoś. W 1991 r. ma skończone 21 lat i Technikum Żywienia Zbiorowego.

O czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna? Izabela chciałaby zacząć i skończyć studia, podróżować po świecie. Co więcej - planuje realizację swoich marzeń. Choćby po to, aby móc poznać kulturę i zwyczaje innych ludzi.

A czy myśli też o starcie w konkursie Miss Polonia? Czy to ma być jeden ze sposobów na spełnienie swojego marzenia o podróżach?

"Zaczęło się zupełnie niewinnie i zupełnie szczerze przez przypadek. Wraz z moją przyjaciółką postanowiłyśmy poznać sztukę bycia piękną, elegancką kobietą, więc zapisałyśmy się na kurs do Szkoły Wdzięku i Elegancji, prowadzony przez firmę „Impresario” pana Henryka Czoski. Chciałam też pokonać w sobie brak wiary w siebie i nieśmiałość.

Nauczyłam się robić makijaż, chodzić na wysokich obcasach, prezentować swoją osobę w korzystnym świetle. To przydało się zdecydowanie w przyszłości podczas szukania lub zmiany pracy. Polecam tego rodzaju szkolenia.

Podczas kursu dowiedziałam się, że będę uczestniczyć w eliminacjach do Miss Ziemi Gdańskiej i Elbląskiej. Byłam naprawdę przerażona, ale udało się. Zostałam II Vice Miss."

Trudno się temu dziwić - Izabela ma przecież wymiary 88-58-88. Jest dziewczyną pełną energii, pomysłów, wierzącą, że nie ma złych ludzi, bezinteresownie pomagającą innym. Interesuje ją taniec towarzyski, pływanie, sztuka abstrakcyjna. Jak burza przechodzi przez kolejne szczeble konkursowych zmagań.

"Kolejne eliminacje, tym razem ogólnopolskie, były w Warszawie. Mnóstwo pięknych kobiet. Byłam pewna, że się nie dostanę dalej i już myślami byłam w domu, a tu niespodzianka... jestem na liście wśród stu wybranek. Później czekała mnie naprawdę ciężka, mozolna praca nad sobą. Wielogodzinne treningi i dieta na wyjeździe w Promnicach, ulubionym miejscu dawnych prominentów.

Półfinał w Katowicach prowadzony był przez p. Alicję Resich-Modlińską i p. Janusza Rewińskiego. Potrafili oni w cudowny sposób rozładować nerwową atmosferę.

To był mój pierwszy tak duży publiczny występ przed ogromną widownią. Naprawdę nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie, co wtedy czują dziewczyny tuż przed wyjściem. Tak było w moim przypadku. Najniższa, nr 1, prowadząca cały układ …to ogromny strach przed „wysypaniem się” (może zapomnę układu? pomylę się? potknę?...co wtedy??? ). Po raz kolejny zakwalifikowałam się dalej, tym razem do finału Miss Polonia’91. Uczucia miałam mieszane, radość przeplatała się z obawami, czy dam sobie radę."

Finał konkursu Miss Polonia to już wydarzenie wielkiej rangi. Poprzedzają go tygodnie przygotowań, zgrupowania, dziewczyny mają okazję lepiej się poznać, a sam koncert galowy pozostawia niezapomniane przeżycia.

"Dzień finału Miss Polonia’91 nie był dla mnie szczęśliwy. Parę dni przed występem dopadła mnie grypa, miałam problemy z wydobyciem głosu, dodatkowo świadomość, iż prowadzę cały układ, była dla mnie bardzo stresująca. Jednak mój niepokój nie trwał długo, bo „maluch”, czyli ja, został wyeliminowany w pierwszej turze. Po zakończeniu konkursu i ukoronowaniu nowej Miss zabawa była przednia.

Szczerze powiem nie mnie oceniać, czy werdykt był trafny. W końcu to nie ja, lecz jury miało decydujący głos. Jednak wówczas moją faworytką zdecydowanie była moja imienniczka Izabela Filipowska z Puław. Przemiła, super koleżanka, z którą czasem mam kontakt do dziś. Nic się nie zmieniła, cały czas taka sama…

Jeżeli chodzi o resztę koleżanek, sympatycznie się z nimi rozmawiało i spędzało czas. Nie wyczuwałam wśród nich rywalizacji, zazdrości. Tylko niektóre miały zmienne nastroje, pozwolę sobie jednak przemilczeć ten temat i nie wymieniać nazwisk : ) ."

Przez rok Iza sama pełniła obowiązki Miss. Obserwowała też swoje koleżanki. Co jest w byciu miss najtrudniejsze?

"Najtrudniejszy jest brak prywatności oraz czasu dla przyjaciół i rodziny. Związane to jest z ciągłymi podróżami i przygotowaniami do kolejnych etapów Miss World i innych międzynarodowych konkursów piękności."

Od tamtych chwil minęło 18 lat. Izabela dzisiaj...

"Nadal mieszkam w moim ukochanym Gdańsku. Zmieniłam nazwisko (na Murglin). Byłam mężatką przez prawie 10 lat, ale niedawno rozwiodłam się. Jestem szczęśliwą matką przepięknych córek (14 i 15 lat), wychowuję je sama. Sądzę, że mój charakter i podejście do życia mimo upływu czasu nie zmieniły się. Nadal z optymizmem patrzę w przyszłość. Pracuję w dużej polskiej korporacji i zajmuję się sprzedażą. Wolne chwile najchętniej spędzam z dziećmi. Jeżeli czas mi na to pozwala, lubię długie spacery nad morzem. Jestem domatorką."

A konkurs Miss Polonia? Gdy dziś o nim myśli, jej pierwsze skojarzenia to piękno, młodość, radość. Z tamtych wyborów pozostało jej...

"Mnóstwo zdjęć i filmów (nie tylko robionych przez profesjonalistów - także zupełnie spontanicznych, prywatnych), folder z finalistkami Miss Polonia’91… niezapomniane wspaniałe chwile i wspomnienia, kontakty osobiste.

Czy nadal interesuję się konkursami piękności? Oczywiście, że tak. Zaraziłam też tym bakcylem moje córki, a moja ulubiona Miss Polonia to Ewa Wachowicz - pełna ciepła i entuzjazmu kobieta. Mimo upływającego czasu jest nadal piękna i atrakcyjna."

Iza również wciąż jest piękna, ale jednak o 18 lat starsza. Gdyby teraz miała swoją twarz i ciało z 1991 r., a dzisiejszą wiedzę i doświadczenie, czy wystartowałaby w konkursie jeszcze raz?

"Chyba nie… Szczerze??? Długo się nad tym zastanawiałam, ale nie wiem. Gdybym jednak podjęła to wyzwanie, to starałabym się o lepszą prezencję i elokwentną wypowiedź. Większość pań nie mówi tak naprawdę szczerze o swoich zainteresowaniach i planach tylko „klepią” bezsensowne formuły o grze w tenisa, jeździe konnej, kochaniu i pomocy biednym dzieciom oraz zwierzętom, ale czy takie są naprawdę ich pasje? Otóż nie."

Zdaniem Izy dzisiejsze konkursy piękności różnią się od tych z lat 90-tych

"Dużym minusem jest komercjalizacja w telewizji. Wszystko oparte tylko i wyłącznie na zysku (przerwy reklamowe, konkursy sms), ciągły wyścig w pozyskiwaniu widzów między stacjami telewizyjnymi, które wymyślają coraz to nowsze, atrakcyjniejsze, przyciągające uwagę programy telewizyjne. Widz niekiedy sam nie wie, co wybrać.

Kiedyś oglądało się wybory Miss z zapartym tchem, wszyscy czekali ze niecierpliwieniem, zerkając nerwowo na zegarek, czy już czas zasiadać przed telewizorem. Sztuka w obecnych czasach nie ma duszy. Mimo wszystko konkursy piękności są potrzebne i wciąż warto je organizować, aby niektóre dziewczyny w nich startujące uwierzyły w siebie i pozbyły się kompleksów."

A gdyby córki Izy wahały się czy wystartować w wyborach na najpiękniejszą, namawiałaby je do tego, czy raczej odradzała? A gdyby podjęły decyzję o starcie, to jakich udzieliłaby im rad i przed czym ostrzegała?

"Wybór zawsze pozostawiam córkom. Była już kiedyś chwila zafascynowania światem mody, modelkami, ale która z dziewczyn tak naprawdę nie marzy o tym? Stanąć w świetle reflektorów i być gwiazdą dnia. Pytanie tylko czy warto? Nie jest tak słodko i lekko, jak się wydaje to osobom siedzącym przed telewizorami. Mnóstwo wylanego potu, kilkugodzinne treningi, dieta, rozłąka z najbliższymi. Niektóre dziewczyny nie wytrzymywały tego. Trzeba mieć silną psychikę, aby to przetrwać. Ostrzegałabym je także przed niemoralnymi propozycjami i obietnicami bez pokrycia."

Warto, aby nad tymi słowami zastanowiły się nie tylko córki Izabeli, ale wszystkie młode, piękne dziewczyny, które będziemy podziwiać w konkursach piękności w roku 2009, 2010, 2011...

23:19, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1991
Link Dodaj komentarz »
Miss Polonia 1985

Finał Miss Polonia '85

Organizator: Biuro Miss Polonia przy redakcji "Expressu Wieczornego", podjednostka Warszawskiego Wydawnictwa Prasowego

Data i miejsce: 1 czerwca 1985 r.; Sala Kongresowa PKiN w Warszawie

Reżyseria, scenariusz i prowadzenie: M. Gajda

Scenografia: P. Lewandowski i L. Białowąs

Choreografia: B. Bittner i W. Gruca

Gwiazdy wieczoru: A. Rosiewicz, H. Frąckowiak

Jury: Z. Broniarek (przewodniczący), Z. Nasierowska

Laureatki:

Miss Polonia - Katarzyna Zawidzka

Vice Miss Polonia - Joanna Niedorezo i Brygida Bziukiewicz

Konkursy międzynarodowe:

 • Katarzyna Zawidzka - Miss International '85 (Japonia) - Top 15
 • Katarzyna Zawidzka - Miss Universe '85 (Floryda)
 • Katarzyna Zawidzka - Miss World '85 (Londyn) - Top 15
 • Brygida Bziukiewicz - Miss Universe '86 (Panama) - 4 miejsce

***

W 1985 r. powstało Biuro Miss Polonia, jako podjednostka Warszawskiego Wydawnicwa Prasowego. Przygotowana została także nowa korona, która służyła kolejnym Miss Polonia do końca lat 80-tych ubiegłego stulecia.

Wśród 23 finalistek konkursu Miss Polonia '85 od początku były dwie wielkie faworytki: pochodząca z Gorzowa Wlkp., studentka Ekonomiki i Organizacji Przemysłu Chemicznego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, biegle władająca językiem angielskim KATARZYNA ZAWIDZKA oraz 20-letnia studentka Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim, biegle władająca rosyjskim i włoskim, mierząca 172 cm wzrostu, Brygida Bziukiewicz z Pruszkowa. W czasie gali finałowej, która odbyła się  1 czerwca tradycyjnie w Sali Kongresowej w Warszawie, obie nie zawiodły. 24-letnia blondynka, mierząca 175 cm wzrostu Katarzyna Zawidzka została MISS POLONIA '85. Koronę na jej skronie włożyła Miss Europe '85, pochodząca z Hiszpanii, Juncal Rivero Fadrique. Nowa Miss Polonia w nagrodę otrzymała czerwonego Volkswagena Golfa. Tytułami Vicemiss Polonia podzieliły się natomiast Joanna Niedorezo z Morąga, 22-letnia studentka romanistyki na UAM w Poznaniu oraz właśnie wspomniana Brygida Bziukiewicz.

Katarzyna Zawidzka  i  Joanna Niedorezo mieszkają obecnie w Paryżu, zaś Brygida Bziukiewicz w Chicago.

Więcej

Czytaj także

Zobacz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki Miss Universe 1986:

1  Wenezuela  Bárbara Palacios Teyde
2  USA  Christiane "Christy" Crane Fichtner
3  Kolumbia  Maria Mónica Urbina Pugliesse
4  Polska Brygida Elżbieta Bziukiewicz
5  Finlandia  Tuula Irmeli Polvi

 

13:19, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1985
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 maja 2009
Miss Polonia 1984

Finał Miss Polonia '84

Organizatorzy: "Express Wieczorny", Telewizja Polska, Stołeczna Estrada, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Oddział Wrocław

Data i miejsce: 5 maja 1984 r.; Sala Kongresowa PKiN w Warszawie

Reżyseria: P. Karpiński

Scenografia: P. Lewandowski

Choreografia: M. Karpińska

Prowadzenie: K. Materna i W. Mann

Gwiazdy wieczoru: Alex Band pod dyrekcją A. Maliszewskiego, Wały Jagiellońskie

Jury: F. Starowieyski (przewodniczący), Z. Nasierowska, M. Umer, M. Piwowski, D. Passent

Laureatki:

Miss Polonia - Magdalena Jaworska

Vice Miss Polonia - Joanna Karska i Elżbieta Mielczarek

Konkursy międzynarodowe:

 • Magdalena Jaworska - Miss World '84 (Londyn)
 • Magdalena Jaworska - Miss Europe '85 (Niemcy)
 • Joanna Karska - Miss Universe '84 (Floryda)

***

Rok 1984 w historii konkursu Miss Polonia zapisał się powstaniem nowego logo autorstwa Bronisława Modrzejewskiego, które towarzyszy mu do dnia dzisiejszego.

Finał imprezy - 5 maja, z udziałem aż 44 dziewcząt, zorganizowano znowu w Sali Kongresowej w Warszawie. Gościem honorowym gali finałowej była Sarah Jane Hutt z Wielkiej Brytanii - Miss World '83. MISS POLONIA '84 została MAGDALENA JAWORSKA z Warszawy, 23-letnia blondynka, mierząca 175 cm wzrostu studentka filozofii na UW. Tytułami Vicemiss Polonia uhonorowano dwie studentki architektury: Joannę Karską, także z Warszawy i Elżbietę Mielczarek ze Szczecina.

Magdalena Jaworska w nagrodę otrzymała Fiata 126p.

Magdalena Jaworska jest autorką książki "Być albo nie być Miss", w której opisała swoje wspomnienia z okresu panowania.

Zmarła tragicznie w wyniku porażenia prądem w lipcu 1994 r.

Więcej

Czytaj także

Zobacz

15:15, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1984
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 maja 2009
Miss Polonia 1983

Finał Miss Polonia '83

Organizatorzy: "Express Wieczorny" i Stołeczne Przesiębiorstwo Imprez Artystycznych "Estrada"

Data i miejsce: 7 września 1983 r.; Sala Kongresowa PKiN w Warszawie

Prowadzący i reżyseria: W. Bielicki

Prowadzący: T. Broś

Scenariusz: S. Cejrowski

Scenografia: B. Modrzejewski

Jury: S. Cejrowski (przewodniczący)

Laureatki:

Miss Polonia - Lidia Wasiak

Vice Miss Polonia - Gabriela Kotkowiak

Miss Foto i ToTo - Jolanta Kochan

Konkursy międzynarodowe:

 • Lidia Wasiak - Miss World '83 (Londyn)
 • Lidia Wasiak - Miss Europe '84 (Austria)

***

Po 1958 r. organizację konkursu Miss Polonia przerwano na 25 lat. Dopiero w roku 1983 reaktywowano imprezę, a inicjatorami tego przedsięwzięcia były znowu: "Express Wieczorny" oraz Stołeczne Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych "Estrada". Koncerty eliminacyjne i finały stały się od tej pory widowiskami, w czasie których publiczność mogła podziwiać nie tylko urodę pięknych dziewcząt, lecz również występy znakomitych gwiazd sceny i ekranu. Organizatorzy konkursu Miss Polonia nawiązali także kontakty z Biurem Miss World w Londynie otrzymując licencję na udział Miss Polonia w tym największym światowym konkursie piękności.

Gala finałowa Miss Polonia 1983 odbyła się 7 września w Sali Kongresowej w Warszawie. O ten zaszczytny tytuł ubiegało się 31 kandydatek. Honorowym gościem była urzędująca Miss World '82 Mariasela Alvarez Lebron z Dominikany, która ukoronowała pierwszą po przerwie najpiękniejszą Polkę. Została nią 21-letnia szczecinianka, słuchaczka Policealnego Studium Medycznego, LIDIA WASIAK. Polski ideał urody miał blond włosy i 173 cm wzrostu. Nagrodą główną dla MISS POLONIA '83 był Fiat 126p.

Tytuł Vicemiss Polonia otrzymała Gabriela Kotkowiak, studentka Akademii Ekonomicznej z Rudy Śląskiej, zaś III miejsce i tytuły Miss Foto i Miss ToTo (czyli Miss Totalizatora Sportowego - jednego ze sponsorów konkursu)  przypadły w udziale Jolancie Kochan z Warszawy.

Więcej

Czytaj także

Zobacz

21:17, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1983
Link Dodaj komentarz »