wtorek, 15 czerwca 2010
Miss Polonia 1986 na YouTube

R. Fatla na MI '86 - prezentacja w strojach narodowych

http://www.youtube.com/watch?v=ePMp_lOOiK0

R. Fatla na MI '86 - prezentacja w kostiumach kąpielowych

http://www.youtube.com/watch?v=DmNhyhvGbks

R. Fatla na MW '86 - prezentacja w strojach narodowych

http://www.youtube.com/watch?v=HIbZ8loXDJs&feature=related

R. Fatla na MW '86 - prezentacja w kostiumach kąpielowych

http://www.youtube.com/watch?v=bc39UlhljEY

09:28, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1986
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 listopada 2009
Miss Polonia 1986
Strona z jubileuszowego folderu: "Miss Polonia 80-lat; 1929-2009", którego jestem współautorką. Cena folderu: 30 zł. Do nabycia u mnie :) Zainteresowanych proszę o kontakt.
piątek, 22 maja 2009
Miss Polonia 1986

Finał Miss Polonia '86

Organizator: "Express Wieczorny", Biuro Miss Polonia przy Stowarzyszeniu Przyjaciół "Expressu Wieczornego", Telewizja Polska

Data i miejsce: 2 sierpnia 1986 r.; Opera Leśna w Sopocie

Reżyseria: W. Gawroński

Scenariusz: J. Chmielewski

Scenografia: B. Modrzejewski

Choreografia: B. Bittner i J. Dąbrowski

Prowadzenie: J. Świerczyński i T. Sznuk

Gwiazdy wieczoru: T. Drozda, Grupa VOX, H. Vermeulen, Alex Band

Jury: J. Wandycz (przewodniczący), Z. Nasierowska, H. Frąckowiak, E. Krakowska, A. Pągowski

Laureatki:

Miss Polonia - Renata Fatla

Vice Miss Polonia - Urszula Cywińska i Maria Wadecka

Konkursy międzynarodowe:

  • Renata Fatla - Miss International '86 (Japonia)
  • Renata Fatla - Miss World '86 (Londyn)

***

W 1986 r. Biuro Miss Polonia uniezależniło się od Warszawskiego Wydawnictwa Prasowego stając się samodzielną instytucją, odpowiedzialną tylko za organizację konkursu Miss Polonia.

Finał konkursu przeniesiono z Sali Kongresowej na deski Opery Leśnej w Sopocie. Gościem honorowym była Miss Świata '85 Holmfridur Karlsdottir z Islandii, a główną nagrodą dla zwyciężczyni samochód Daihatsu Charade Diesel. 2 sierpnia spośród 20 kandydatek wybrano II Vicemiss, którą została studentka IV roku SGPiS na wydziale finansów i statystyki Maria Wadecka z Warszawy oraz I Vicemiss - licealistkę Urszulę Cywińską z Lublina. Tytuł MISS POLONIA '86 wywalczyła mierząca 178 cm wzrostu, 19-letnia  uczennica maturalnej klasy Liceum Sztuk Plastycznych z Bielska-Białej, RENATA FATLA.

Obecnie Renata Fatla mieszka w Mediolanie.

Więcej

Czytaj także

Zobacz

20:01, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1986
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 maja 2009
Wywiad z M. Białobrzeską

Monika Białobrzeska - finalistka konkursu Miss Polonia 1986.

Wywiad przeprowadzony przeze mnie dla Globmissw styczniu 2009 roku. Obecnie

W 1986 roku niespełna 20-sto letnia Monika Białobrzeska uczy się w Liceum Ogólnokształcącym. Jak większość dziewczyn w jej wieku interesuje się muzyką i modą. Bardzo kocha zwierzęta i marzy o dużym domu, w którym mogłaby zorganizować schronisko dla zwierząt.

I wtedy decyduje się na start w wyborach Miss Polonia. Dlaczego?

"To był zdecydowanie przypadek. Nigdy nie myślałam o sobie jako o kimś, kto ma jakiekolwiek szanse w takim konkursie. Moja przyjaciółka ze szkoły podstawowej wysłała swoje zdjęcie do Biura Miss Polonia i zakwalifikowała się na  wstępne eliminacje. Ponieważ bardzo się bała i wstydziła sama tam wystąpić, więc poprosiła mnie o jakąkolwiek moją  fotografię, którą następnie zawiozła osobiście do biura "Expressu Wieczornego". I okazało się, że również zostałam zakwalifikowana do następnego etapu. Udałam się na eliminacje jako "osoba towarzysząca" mojej przyjaciółki. Nie miałam żadnych planów ani ambicji związanych z tym konkursem. Wręcz byłam pewna, że na tym szczeblu zakończę przygodę z wyborami Miss Polonia.

Okazało się, że moja przyjaciółka, choć była śliczną dziewczyną, nie zakwalifikowała się dalej. Zapewne dlatego, że była zbyt niskiego wzrostu w stosunku do wymagań tego konkursu. Ja natomiast przeszłam do następnego etapu, co było dla mnie wielką niespodzianką i ogromną radością dla moich rodziców, brata i przyjaciół."

Monika pokonuje kolejne szczeble konkursu - eliminacje wojewódzkie, ogólnopolskie, wreszcie zostaje jedną z 20-stu finalistek Miss Polonia 1986 i wraz z pozostałymi finalistkami bierze udział w zgrupowaniach przedfinałowych. Dziewczyny poznają się bliżej, mają okazję się zaprzyjaźnić. No właśnie... Jaka jest prawda na temat zawieranych w trakcie takich zgrupowań przyjaźni?

"Podczas zgrupowań nawiązywały się przyjaźnie i znajomości, ale nie trwały one zbyt długo. Każda z nas mieszkała w innym mieście i po prostu trudno było je pielęgnować. Najbliższy kontakt miałam z: Renatą Fatlą (mieszkałam z nią w jednym pokoju podczas jednego ze zgrupowań), Małgorzatą Szalachą, Dorotą Umańską, Małgorzatą Szczygielską (od której do dziś mam na pamiątkę koraliki)."

Mimo wzajemnej sympatii dziewczyny są jednak przede wszystkim rywalkami. Każda startując w konkursie ma inną motywację. A na co liczyła Monika?

"Tak naprawdę na nic nie liczyłam, ale ten konkurs pozwolił mi spojrzeć na siebie z innej perspektywy, dodał mi pewności siebie, obycia ze sceną, przełamałam wiele moich barier np. tremę przy wystąpieniach publicznych. Być może nawet pozbyłam się paru kompleksów."

Ostatecznie liczy się jednak tylko to, która wygra. W 1986 r. koronę Miss Polonia założyła Renata Fatla z Bielska-Białej. Werdykt jury musi budzić emocje wśród wszystkich finalistek, i przed jego ogłoszeniem, i po nim. A jak przyjęła wynik  Monika?

"Werdykt jury był dla mnie wielką niewiadomą. Nie odczułam, aby którąś z finalistek faworyzowano bardziej od innych. Nie miałam swojej faworytki, było kilka dziewczyn, które typowałam do ścisłego finału. Renata Fatla była jedną z nich. Trudno mi ocenić, czy był to werdykt sprawiedliwy, chyba tak, bo naprawdę nie jest to łatwe wybrać tą jedną jedyną wśród tylu ładnych dziewczyn."

W następnych latach odbywały się kolejne edycje konkursu. Czy wzbudzały zainteresowanie Moniki?

"Po moim udziale w konkursie Miss Polonia z ciekawości przez kilka kolejnych lat śledziłam jego losy. Byłam zainteresowana, jaki typ urody wygra w następnych edycjach i czy moje prognozy się sprawdzą. Jednak z czasem zainteresowanie wygasło."

Minęło ponad 20 lat. Konkurs Miss Polonia się zmienił i zmieniła się Monika Białobrzeska. Dziś nazywa się Monika Leszczyńska. A jak wygląda jej obecne życie?

"Dzisiaj jestem dojrzałą kobietą, mam wspaniałą 16-sto letnią córkę, męża i niestety tylko jednego psa. Mieszkam w Hiszpanii w domku z ogródkiem i zajmuję się pielęgnacją moich kwiatów. Nie pracuję zawodowo, gdyż od 4 lat jestem na rencie. W wolnym czasie ćwiczę jogę, spaceruję z moim psem i spotykam się z przyjaciółmi, ponieważ mam teraz dużo czasu i mogę sobie na to wszystko pozwolić. Nadal myślę o założeniu schroniska dla zwierząt."

A konkurs Miss Polonia? Czy coś po nim zostało?

"Z tamtych czasów mam trochę zdjęć zrobionych przez mojego tatę oraz przez fotoreportera Jerzego Patana, który robił mi sesje w plenerze. Super wspomnienia, wielka przygoda, nowe doświadczenia, znajomości, które dzięki portalowi "Nasza klasa" udało się odnowić".

Jako pamiątki pozostały mi buty, sukienka, kostium kąpielowy i biżuteria, w których występowałyśmy w Operze Leśnej oraz drobiazgi od sponsorów i organizatorów typu: długopis, znaczek z logotypem Miss Polonia 86. Spośród finalistek w chwili obecnej mam kontakt z Katarzyną Chrząszcz, z którą koresponduję przez Internet."

Monika ma 16-sto letnią córkę. A gdyby chciała pójść w ślady mamy i wystartować w konkursie Miss Polonia to...

"Gdyby moja córka chciała wystartować w takim konkursie, ani zdecydowanie nie odradzałabym jej tego, ani zbytnio nie namawiała. Pozwoliłabym jej podjąć własną decyzję. Opowiedziałabym o moich doświadczeniach. Nie jestem pewna, czy w obecnych czasach jej doświadczenia byłyby kompatybilne z moimi, ale zdecydowanie pozwoliłabym jej podjąć to wyzwanie. Poradziłabym jej by była sobą i nie udawała nikogo innego. Z moich doświadczeń, które pamiętam sprzed lat, to nie radziłabym jej korzystać z usług fryzjera, który czesze przed występami !!!!! (o zgrozo co on z nas zrobił !!! fryzura typu : jazda ma motorze bez kasku !!! typu hełm) ."

Podsumowując. To jak to jest ? Czy konkursy piękności w ogóle są potrzebne? Czy warto je organizować i startować w nich?

"Konkursy piękności były i będą, gdyż wciąż jest duże zainteresowanie nimi. Oczywistym plusem takiej zabawy jest danie szansy młodym dziewczynom, które podobnie jak ja, startują na zasadzie przypadku, które pewnie, jak ja, nie zdecydowałyby się na udział w profesjonalnym castingu na modelki itp., na pokazanie się, zaistnienie w świecie mody, zrobienie kariery, ale też promocję kraju, z którego pochodzą i reprezentację na arenie międzynarodowej. Moim zdaniem wadą jest komercjalizacja tego typu imprez, czego przykładem jest wieloletnie przygotowywanie dziewczynek do roli Miss. Nieudany start może wtedy spowodować głęboką frustrację i załamanie wiary w siebie. Minusem może być też sytuacja, jeśli w takich wyborach istnieje zdecydowana faworytka i z góry wiadomo, kto wygra. Kolejną wadą może być fakt, iż w chwili obecnej istnieje dużo konkursów: "Miss Polonia", "Miss Polski", "Miss Lata z Radiem", "Miss Lata", "Miss Nastolatek", Miss czegoś tam. Te konkursy tracą na popularności, gdyż jest ich zbyt dużo, więc nie wzbudzają już takiego zainteresowania, jak kiedyś."

A zatem, jak wszystko, również wybory królowej piękności mają plusy i minusy. A co przeważa? Na to pytanie każda potencjalna kandydatka na Miss musi już odpowiedzieć sobie sama.

21:42, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 1986
Link Dodaj komentarz »