piątek, 09 marca 2012
Wywiad z Ż. Sitko

Żaneta Sitko - finalistka Miss Polonia 2009, reprezentowała Polskę na konkursie Miss International 2010

Wywiad przeprowadzony przeze mnie dla oficjalnej strony Miss Polonia w marcu 2012 roku

Wybory Miss Polonia często bywają przepustką do świata modelingu, a przyszłe gwiazdy wybiegów swoje pierwsze kroki w szpilkach stawiają na deskach scen, na których odbywają się kolejne etapy konkursowych zmagań. Ale bywa też odwrotnie. Żaneta Sitko jest finalistką konkursu Miss Polonia 2009 (znalazła się w Top 10) i reprezentowała Polskę na konkursie Miss International '10 w Chinach. Ale już wcześniej pracowała jako modelka, także poza granicami naszego kraju.

W klasie maturalnej po raz pierwszy poleciałam do Tokyo i zakochałam się w tym mieście, w kulturze japońskiej i oczywiście w sushi. W 2009 roku planowałam rozpocząć studia na kierunku stosunki międzynarodowe, żeby w przyszłości zostać ambasadorką Polski w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jednak 2009 rok okazał się dla mnie rokiem zmian...Podczas mojego pobytu w Japonii moja współlokatorka, była Miss Brazylii, namówiła mnie na udział w Miss Polonia. I gdy wtedy wpisałam swoje imię i nazwisko w Google, na jednym z portali znalazłam wpis osoby, która sugerowała, że Żaneta Sitko powinna wziąć udział w wyborach Miss...

Ponieważ w życiu przeważnie żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy, a nie tego, co zrobiliśmy, więc żeby w przyszłości niczego nie żałować, postanowiłam, że pójdę na casting, spróbuję swoich sił i zobaczę co z tego wyniknie :) Lubię cały czas stawiać sobie kolejne wyzwania, a rok 2009 był ostatnim, kiedy mogłam to zrobić, ze względu na ograniczenia wiekowe uczestniczek. Ponadto pamiętam jak Małgorzata Rożniecka reprezentowała nas na Miss International w Japonii, a że kocham Japonię pomyślałam, że miło byłoby gdybym i ja mogła :) Jak widać marzenia się spełniają, bo miałam ten zaszczyt reprezentowania Polski na MI, tylko już w Chinach (bo tam został przeniesiony konkurs), ale o tym później.

Ponieważ licencję do delegowania dziewczyn na MI posiada Biuro Miss Polonia, stąd też mój wybór padł na konkurs Miss Polonia. Ten konkurs wydawał mi się poza tym bardziej prestiżowy i lepiej zorganizowany. Pamiętam, że jako mała dziewczynka z wielką ciekawością śledziłam jego wcześniejsze edycje.

Jestem ze Słupska, ale akurat wtedy mieszkałam w Koszalinie, ze względu na miejsce pracy mojego chłopaka. Niedługo miałam znów wrócić do Japonii, jednak okazało się, że wcześniej mogę wziąć udział w wyborach regionalnych w Szczecinie. Spróbowałam i... wygrałam je!

Tak więc wszystko zaczęło się w Szczecinie...To prawdziwa kopalnia Miss-Diamentów. To ze Szczecina pochodzą, albo tutaj brały udział w regionalnych eliminacjach takie piękności jak Monika Nowosadko, Joanna Gapińska, Joanna Brykczyńska, Małgorzata Rożniecka, Joanna Drozdowska, czy Anna Tarnowska. Żaneta poszła w ich ślady.

Wybory regionalne poprzedzone były próbami. Uczono nas jak chodzić, trenowałyśmy kolejne wyjścia gali finałowej. Sam finał wyborów regionalnych przygotowany był z dbałością o szczegóły, ale jak to jest z pokazami, emocji i tak nie zabrakło. Przed pierwszym wyjściem stylistce przypomniało się, że do mojej sukienki brakuje paska i wolałaby żebym wyszła w innych szpilkach, a że miałam wyjść jako pierwsza w swojej grupie, buty zakładałam w biegu na scenę. Dzięki temu nie stresowałam się tak jak wszystkie dziewczyny, bo jedyne o czym myślałam na 2 minuty przed początkiem wyborów, to to czy pójdę po wybiegu w szpilkach czy bez:)

Po wyborach regionalnych miałam czas na realizację własnych planów zawodowych - wróciłam do Azji. Następnym etapem konkursu Miss Polonia były ogólnopolskie półfinały, które odbywały się w Łodzi. Sama gala półfinałowa miała miejsce na patio łódzkiej Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej. O 16 miejsc w wielkim finale walczyły wówczas 34 kandydatki. Już podczas przygotowania i samej gali dało się odczuć dużo większą rywalizację i stres. Prawda jest taka, że każda z nas bardzo chciała wystąpić w finale Miss Polonia. Pamiętam, że podczas ogłaszania werdyktu jury, ja o swoim udziale dowiedziałam się jako jedna z ostatnich, więc emocje były naprawdę spore. Ale udało się.

Rok 2009 był wyjątkowy dla konkursu Miss Polonia. To właśnie wtedy przypadała 80 rocznica jego urodzin. Wyjątkowe było również finałowe zgrupowanie...

Miałyśmy to ogromne szczęście, że w 2009 roku obchodzono 80-lecie konkursu Miss Polonia i z tej okazji poleciałyśmy na nasze pierwsze zgrupowanie do Tajlandii na aż półtora tygodnia! Wyjazd był współorganizowany z Tajlandzkim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, więc dzięki temu zobaczyliśmy wszystkie najpiękniejsze miejsca w tym kraju :) W Tajlandii oprócz opalania się na plaży, miałyśmy tak doskonale zorganizowany czas, że nie było mowy o dłuższym odpoczynku. Pamiętam, że spałam po 4 godziny dziennie, ale i tak byłam pełna energii!!! W każdej chwili z wielką przyjemnością bym powtórzyła ten wyjazd :) Była to chyba najlepsza nagroda dla każdej z nas. To co zobaczyłyśmy i przeżyłyśmy podczas zgrupowania pozostanie w naszej pamięci na całe życie...

Po dwóch dniach po powrocie z Tajlandii rozpoczynałyśmy następne zgrupowanie, we Władysławowie, gdzie nasz czas był stricte poświęcony przygotowaniom do wyborów.

Na obu zgrupowaniach uczono nas, jak się poruszać na scenie i przed obiektywem aparatu czy kamery. Między innymi na tym polega moja praca, więc pod tym względem byłam przygotowana. Nie byłam z kolei przyzwyczajona ani nauczona samej się malować i czesać "na wielkie okazje". Na codzień chodzę praktycznie bez makijażu, wystarczy mi, że mam jego nadmiar w pracy. Również na castingi nakładam tylko podkład i tusz do rzęs. Od makijażu i fryzur są specjaliści, wiec nigdy tak naprawdę nie poświęcałam temu zbytniej uwagi. Na zgrupowaniach już od czasu śniadania musiałyśmy się wspaniale prezentować w pełnym makijażu.

Słońce Tajlandii chyba sprzyjało ciepłej i przyjaznej atmosferze wśród finalistek?

W Tajlandii moją współlokatorką była Alicja Kondracka, a we Władysławowie Marysia Nowakowska :) Z obydwiema świetnie się dogadywałam. Z Alicją ciągle umawiamy się na spotkanie, ale ciężko nam jest się zgrać w jednym czasie w tym samym miejscu. Mam nadzieję, że nasza kawa dojdzie do skutku :)

Z Marysią zaprzyjaźniłam się już w Tajlandii :) Wszędzie zawsze byłyśmy razem :) Późnymi wieczorami spotykałyśmy się przy basenie i opowiadałyśmy sobie swoje historie.

Marysia, pamiętasz nasze wyścigi na słoniach? ;)

Z racji tego, że Marysia już jakiś czas mieszka we Wrocławiu (gdzie i ja się przeprowadziłam po konkursie), jeszcze bardziej się zaprzyjaźniłyśmy :)

Wszyscy ci, którzy myślą, że wybory Miss to tylko i wyłącznie walka między dziewczynami o koronę, bardzo się mylą! :) Oczywiście współzawodnictwo też było, jednak ja, z racji wykonywanego zawodu, dobrze to znam i starałam się nie zwracać na to uwagi.

Wiadomo, że to czy się coś osiągnie w takim konkursie nie zależy od tego, czy się będzie dla siebie niemiłym i będzie się podrzucało innym dziewczynom przysłowiowe "kłody pod nogi".

Naprawdę? Tak słodko było? Żadnych afer, skandali, plotek? Faworyzowania niektórych kandydatek?

Staram się nie słuchać plotek, bo one zazwyczaj nie mają za wiele wspólnego z prawdą. Pamiętam, że dziewczyny mówiły pomiędzy sobą o tym, że jedna z uczestniczek ma znajomości w telewizji i już ma zagwarantowane miejsce w top 3. Oczywiście to się nie sprawdziło.

Każda z nas cieszyła się tym, że tak daleko udało nam się dojść w wyborach. Ale finał, to finał. Każda tak naprawdę po cichu też liczyła na końcowy sukces. Pamiętam, że im bliżej gali, tym więcej spekulowano, która z nas zdobędzie główny tytuł. Wśród kandydatek wywoływało to zainteresowanie, ale też przez to dało się odczuć izolację pewnych osób. Każda z nas zaczęła koncentrować się na sobie.

Co do faworyzowania kandydatek, rzeczywiście próbowano doszukiwać się jakichś sensacji, jednak wydaje mi się, że wszystkie dziewczyny otrzymały równą szansę. Jedne wykorzystały ją lepiej, inne troszkę gorzej.

Udział w konkursie piękności, nieustanne poddawanie się ocenie, wiąże się z dużym stresem. Czy dziewczyny są przygotowywane do startu w wyborach Miss także psychologicznie? Jak sama Żaneta sobie z nim radziła?

Niestety dziewczyny nie są przygotowywane psychologicznie do udziału w takich zawodach. Dla mnie start w wyborach był czymś dodatkowym, dla niektórych dziewczyn jest to cały sens życia w danym momencie. Ja bardziej traktowałam to jako przygodę, więc nie stresowałam się aż tak, choć muszę przyznać, że w paru momentach miałam podwyższony poziom adrenaliny.

Moja praca jest z tym związana, codziennie jestem poddawana ocenie na castingach, więc to nie było dla mnie nowością. Jednak na castingach modelki są oceniane w nieco inny sposób. Na wyborach Miss sprawdza się, jak dziewczyna by sobie poradziła, gdyby została Miss. Bycie Miss to przecież nie tylko sama przyjemność i kwestia prestiżu, ale także i obowiązki.

No i w końcu wielki dzień nadszedł. 24 października 2009 r., Biała Fabryka w Łodzi, na scenie 20 finalistek, w tym Żaneta. Czy pamięta tamte emocje?

Finał to już osobna historia. Gala i cały ten dzień minął mi bardzo szybko, chyba najszybciej ze wszystkich. Od rana miałyśmy próby, parę z nas praktycznie do samego wejścia na antenę. Ledwo co zdążono mi zrobić makijaż i fryzurę na finałowe wejście. Ale może to i dobrze, bo dzięki temu nie miałam czasu na stres związany z koncertem. Martwiłam się tylko o swoją fryzurę i makijaż :)

Jak Żaneta ocenia werdykt jury w 2009 r. i wybraną wtedy Miss Polonia? Jak wspomniała, z Marią Nowakowską zaprzyjaźniły się, więc zapewne ucieszyła ją jej wygrana? A czy z własnego występu jest zadowolona?

Pewnie według opinii każdej dziewczyny spoza top wynik był niesprawiedliwy, bo każda po cichu liczyła na znalezienie się w Top 3. Po konkursie emocje jednak opadły i prawda jest taka, że prawie każda z nas mogła się tam znaleźć, a głos decydujący mieli widzowie. Cieszę się, że w 2009 roku wybrali oni właśnie Marysię Nowakowską na Miss Polonia.

Moi najbliżsi, którzy śledzili informacje i zdjęcia napływające do internetu mówili mi, że najbardziej oprócz mnie podoba im się Marysia. Mówili, że to zależy na kogo jury i telewidzowie postawią w tym roku, czy na blondynkę, czy nie. Liczyłam na to, że jeśli będą chcieli wybrać brunetkę, to będzie to właśnie Marysia. To właśnie ona według mnie zasługiwała najbardziej na zwycięstwo.

Tak więc koronę Miss Polonia wygrała Marysia Nowakowska, ja znalazłam się poza top 5. Z samego swojego występu na pewno byłam zadowolona, mniej z osiągniętego wyniku ;) Początkowo odczuwałam pewien niedosyt i rozczarowanie, jednak w perspektywie czasu okazało się, że zostałam zauważona. Zaraz po wyborach otrzymałam propozycję reprezentowania Polski na konkursie Miss Model Of The World, a troszkę ponad rok temu poleciałam na Miss International, przeżyć kolejną fantastyczną przygodę.

W czasie finałowego koncertu Miss Polonia zaprezentowałam się najlepiej jak potrafiłam i zapewne to zaowocowało moim późniejszym udziałem w dwóch międzynarodowych konkursach piękności. Czy coś bym w swoim występie zmieniła?... Być może fryzurę, makijaż, o które tak się obawiałam.

Konkurs Miss International to jeden z trzech najważniejszych konkursów piękności na świecie. Udział w nim to nie tylko przyjemność, ale i zaszczyt.

Oczywiście! Tak jak wcześniej wspomniałam, udział w Miss International był jednym z moich marzeń, dlatego jeszcze raz chciałabym podziękować BMP za to, że mogłam właśnie na tym konkursie reprezentować Polskę. Zgrupowanie wspominam bardzo miło. Wcześniej bywałam w Chinach, ale nigdy nie miałam czasu na zwiedzanie. Dzięki MI zobaczyłam wiele przepięknych miejsc. Będąc na konkursie byłam zachwycona tym, że w jednym miejscu spotkałam dziewczyny z tylu krajów. Mimo tego, że każda z nas była wychowana w innej kulturze, zaprzyjaźniłyśmy się, cały czas mamy ze sobą kontakt. W grudniu lecę do Nowej Zelandii na ślub dziewczyny, która była w mojej grupie.

Od kilku lat konkurs odbywa się w Chinach, wcześniej finał organizowała Japonia. Niestety każda z nas czuła, że dzięki temu Chinka będzie miała wsparcie organizatorów... nie myliłyśmy się, znalazła się w Top 3, na które według nas nie zasługiwała. Co do wygranej Elizabeth Mosquera z Wenezueli... była bardzo ładną dziewczyną, jednak ja obstawiałam kogoś innego. Ale cóż... ostatnio rokrocznie wygrywają ten konkurs Latynoski, więc może to jest jakiś nowy trend.

Byłam zadowolona ze swojego występu, mimo że nie miałam wiele czasu na przygotowanie się do wylotu na MI. O swoim udziale dowiedziałam się praktycznie w ostatniej chwili, podczas gdy niektóre dziewczyny przygotowywane były przez parę miesięcy.

Rok w koronie się skończył i Żaneta wróciła do swojego zwyczajnego życia sprzed konkursu, czyli do pracy modelki. Uwielbia swoją pracę, daje jej ona dużo satysfakcji i przyjemności. W tej branży radzi sobie nadzwyczajnie! Od 3 miesięcy mieszka w Turcji, w Istambule. Brała udział w Istanbul Fashion Week...w zeszłym miesiącu zrobiła w tym mieście również sesje dla Vogue'a i Harper's Bazaar. Współpraca z najlepszymi z branży modelingu pozwala jej realizować kolejne marzenia i plany zawodowe. Choć ostatnio udało jej się wygenerować wolny weekend i przyleciała do Polski spotkać się z rodziną i przyjaciółmi :) A konkurs Miss Polonia? Czy nadal ją interesuje, śledzi go? Jaka jest jej ulubiona Miss Polonia i dlaczego? Jakie cechy powinna, zdaniem Żanety, posiadać idealna królowa piękności?

Tak, oczywiście, że mnie interesuje. W 2010 roku z miłą chęcią pojechałam na finał Miss Polonia do Łodzi, specjalnie wróciłam parę dni wcześniej do Polski z Hongkongu. Moja ulubioną Miss Polonia jest oczywiście Marysia Nowakowska. Ma wszystko, co powinna mieć Miss :))

Jaka powinna być idealna Miss Polonia? ... Oczyma widzów i obserwatorów postrzegana jest jako kobieta piękna i inteligenta. Wbrew niektórym opiniom mądrość, ale zarazem skromność, to cechy które charakteryzują idealną Miss. Wszystkie dziewczyny biorące udział w wyborach były wyjątkowe. Czasami pod wpływem emocji odpowiedzi na pytania jury wzbudzają śmiech i aplauz publiczności, jednak prawda jest taka, że większość kandydatek to bardzo mądre osoby, które wiedzą, jak się zachować i godnie reprezentować płeć piękną :). Kultura słowa, kreatywność i pomysł na siebie to również bardzo ważne cechy, które powinny charakteryzować każdą Miss.

To podsumowując, warto brać udział w konkursie Miss Polonia, czy też nie?

Oczywiście, że warto! Jest to niesamowita przygoda, a jak się ma odrobinę szczęścia, można naprawdę coś ciekawego osiągnąć. Można poznać wielu interesujących ludzi i zwiedzić piękne miejsca. Warto oderwać się od codzienności i zrobić coś, o czym będzie się pamiętało przez całe życie! :) Wszystkie nasze doświadczenia nas wzbogacają, mi osobiście konkurs Miss Polonia również wiele dał :) Dzięki niemu poznałam wiele wspaniałych osób :) I te znajomości trwają do dziś. Wybory Miss są jedną z kart w mojej książce życia, zawsze będę je miło wspominać. Mimo, że nie udało mi się osiągnąć takiego sukcesu, jak bym chciała.

Jak pokazuje przykład Żanety, oba światy – Miss i modelingu wzajemnie się przenikają. I choć trochę się od siebie różnią, to mogą się też uzupełniać. A już na pewno się nie wykluczają – bo dobra Miss, może być jednocześnie dobrą modelką :)

15:11, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 2009
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 stycznia 2012
Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia z prywatnego archiwum Marii Nowakowskiej - Miss Polonia 2009

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

20:41, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 2009
Link Dodaj komentarz »
Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia z prywatnego archiwum Marii Nowakowskiej - Miss Polonia 2009

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

20:33, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 2009
Link Dodaj komentarz »
Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia z prywatnego archiwum Marii Nowakowskiej - Miss Polonia 2009

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

09:05, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 2009
Link Dodaj komentarz »
Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia z prywatnego archiwum Marii Nowakowskiej - Miss Polonia 2009

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

Zdjęcia od M. Nowakowskiej

08:58, katarzyna.zebrowska , Miss Polonia 2009
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5